26 Αυγ 2022

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 του Απόλλωνα Λεμεσού στα πέναλτι (1-1 κ.δ και παράταση) και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 του Απόλλωνα Λεμεσού στα πέναλτι (1-1 κ.δ και παράταση) και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League  . Ο Τσέχος τερματοφύλακας, είχε "κρύο" αίμα, έπιασε τρία πέναλτι των φιλοξενουμένων και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με τον Μασούρα στο 2ο λεπτό, ωστόσο ο Πίττας έστειλε το ματς στην παράταση σκοράροντας στο 90ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες στο 100' εξαιτίας της αποβολής του Μπα, αλλά ο Βατσλίκ βγήκε μπροστά και η βραδιά ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τους παίκτες του Κορμπεράν.

Μάλιστα, αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη πρόκριση στα πέναλτι μετά τη Σλόβαν.