18 Νοε 2019

To σήκωσε στο Λονδίνο ο λεοντόκαρδος Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι από το βράδυ της Κυριακής 17/11 στην κορυφή του κόσμου.
 Ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε 2-1 στο tie break του 3ου σετ (6-7,6-2, 7-6) τον Ντομινίκ Τιμ στον τελικό των τελικών, Nitto ATP Finals, στην Ο2 arena του Λονδίνου, στην πρώτη του κιόλας συμμετοχή στην διοργάνωση των οκτώ κορυφαίων στη σεζόν.

Αυτός ήταν ο ένατος τελικός καριέρας για τον 21χρονο Έλληνα πρωταθλητή , έχοντας κερδίσει έως τώρα τους τέσσερις. Με τη νίκη του αυτή ο Τσιτσιπάς, έγινε ο νεότερος πρωταθλητής στο φινάλε της σεζόν, μετά από τον 20χρονο Λέιτον Χιούτι το 2001 και ι ο έκτος νεότερος πρωταθλητής στην 50ετή ιστορία του τουρνουά.
Ο Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του κέρδισε με 7-6 (5), 6-4 τον Ντανίλ Μεντβέντεφ βάζοντας τέλος στο σερί του Ρώσου που είχε φτάσει στο 5-0 στους μεταξύ τους αγώνες. Στην 2η ημέρα επικράτησε με 6-3, 6-2 του Ζβέρεφ και έκλεισε μια θέση στον ημιτελικό, χωρίς να ξέρει εάν θα είναι 1ος ή 2ος.
Στο φινάλε του ομίλου έχασε με 7-6 (4), 4-6, 5-7 από τον Ναδάλ αλλά η νίκη του Ζβέρεφ επί του Μεντβέντεφ του έδωσε την 1η θέση. Στον ημιτελικό κέρδισε με 6-3, 6-4 τον 6 φορές νικητή, Ρότζερ Φέντερερ για να έρθει η μεγάλη νίκη στον τελικό κόντρα στον Τιμ
Πηγή: onsport,gr